Giriş

Giriş

0 344 225 83 00   |    

Bel Fıtığı

Bel ağrısı günümüzde her on kişiden birinde görülmekte olan bir şikayettir. Bel fıtığı ise her yüz kişiden birinde rastlanmaktadır. Bel fıtığı günümüzde ağırlaşan çalışma şartları, genetik aktarım ve strese bağlı olarak ortaya çıkan  sinir sistemi ezilmesi yada sıkışması hastalığıdır. Bel fıtığı genel olarak; ani, kontrolsüz,  ağır kaldırmaya bağlı ortaya çıkar. Ağır çalışma şartlarına maruz kalanlar  (sanayide çalışanlar,taş ocakları vb.) veya oturarak çalışanlarda da (kepçe operatörleri,kamyon veya tır şoförleri, masabaşı  çalışanlar, memurlar vb.) sıklıkla görülen bir hastalıktır. Genel olarak 30 ile 50 yaşları arasında görülmektedir. Genetik olarak, aileden geçen bağ dokusu  hastalığı olduğu kabul edilmektedir. Bel fıtığı gerekli tedavileri yapılmadığı ve önlemleri alınmadığı takdirde ciddi kalıcı rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı hastalar rahatsızlığını kesinlikle hafife almamalı ve gerekli tetkikler, müdahaleler yapılmalıdır.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı; omurlarımız arasında bulunan ve disk adı verilen yastık kıkırdakların  yerlerinden çıkarak sinirlere doğru ilerlemesi sonucu klinik bulgu verir. Belimizden   geçen ve bacaklarımıza giden sinire (siyatik sinir) yapmış olduğu basınç ile şikayetler oluşur.

İlk etapta belde ağrı ortaya çıkar. Gece de olan ve öksürükle artan ağrıdır. Bir veya iki bacağa kalçadan yayılan ağrılar sonucu yürürken ve otururken hareketlerin kısıtlanması oluşur. Ayaklarda ve parmaklarda karıncalanmalar ve uyuşmalar ortaya çıkar.

 • Bel fıtığı;  önlem alınmamış ve ilerlemiş ise, cinsel iktidarsızlık meydana getirebilir.
 • İdrar ve büyük abdesti yapamama ya da tutamama gibi belirtiler meydana getirebilir.

Bu ve benzeri belirtiler varsa  hastaneye başvurulmalı ve bir beyin cerrahi tarafından tedavisi planlanmalıdır.

Bel fıtığının  teşhisi;  çekilen  bel MR filmi ile çabuk ve kolay bir şekilde konulmaktadır.

Teşhis konduktan sonra tedavi planlanır. Bel fıtığı tedavisi genel olarak hastalığın derecesine göre 3 farklı aşamada gerçekleşir. Bunlar ilk olarak ilaç ve istirahat tedavisi, diğeri fizik ve rehabilitasyon, son olarak da cerrahi müdahaledir. Bundan dolayı,  uzman bir doktor kontrolünde  teşhisin konulması ve tedavi sürecinin belirlenmesi önemlidir.

Önlem

Bel fıtığının gerekli önlemlerini alarak hastalığın önünü kesebilirsiniz. Özellikle yukarıda belirttiğimiz gibi bel fıtığına zemin hazırlayan iş kollarında çalışıyorsanız mutlaka önlem almalısınız. Bu önlemleri maddeler halinde açıklayacak olursak:

 • Çalışma alanınız oturarak ya da masa başı ise bel fıtığı olma riskiniz yüksektir. Bundan dolayı gün içinde çalışırken imkan buldukça kalkarak dolaşmaya çalışın. Bu yürüyüşü her üç saatte bir yerinizden kalkarak  ufak yürüyüşler yaparak  gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çalışma ortamınız veya yaşam alanınız soğuk ise, kesinlikle bel bölgenizi soğuğa karşı korumalısınız. Belinizin  özellikle arka kısımda bacak ile bel arasını sıcak tutmaya çalışınız.
 • Bel fıtığı ayrıca da ağır kaldırmalardan kaynaklanır. Çalışma şartlarınızdan dolayı size kesinlikle işi bırakın diyemeyiz. Ağır kaldırma işlemlerinizde dikkat ettiğiniz takdirde riski azaltabilirsiniz. Kaldıracağınız ağır malzemeleri  yerden alıyorsanız, direk eğilme pozisyonunda almayınız. Hafif oturma şeklinde, bacaklara yakın bir pozisyon alarak kaldırınız.

Ağırlıkları belinizi ve bacaklarınızı kırarak kaldırınız. Raf veya yüksek yerlere kaldırdığınız ağırlıkları dizecek ve yerleştirecek iseniz, ayaklarınızın altına kesinlikle tabure  veya  başka  yükselticiler  koyarak işleminizi gerçekleştiriniz.

Tedavi

Bel fıtığının tedavisi fıtıklaşmanın derecesine göre sırasıyla

 1. İlaç
 2. Fizik
 3. Cerrahi tedavi

ile gerçekleşir.

İlk olarak ilerlememiş bel fıtıklarında ilaç ve istirahat tedavisi uygulanır. Bir sonraki aşama ise fizik tedavidir. Fizik tedavilerde yaptırılan uygulamalar ile disk adı verilen kıkırdağın taşması sonucu bacaklara yapmış olduğu basıncı minimum seviyeye çekmeye çalışır. Cerrahi tedavi ise; kıkırdaklarda bulunan taşmış diskin çıkarılması ile gerçekleşir. Bundan dolayı taşan diskin alınması ile sinirlere yaptığı basınç ortadan kaldırılır.

Bel fıtığı ameliyatında halk arasında platin olarak bilinen vida uygulaması çok nadiren gerekmektedir. Ameliyata ait riskler %1’in altındadır. Belirtmek gerekirse günümüzde bel fıtığı ameliyatında çıkan asılsız dedikodulardan dolayı çoğu kimseler geç kalmaktadırlar. Geciken tedavilerin sonuçları da iyi olamamaktadır. Gereken ameliyat gerçekleşmediği  takdirde çok daha ciddi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalınabilir.

Okunma 1713 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 06 Mart 2017 18:06
Op. Dr. İbrahim ŞENTÜRK

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Özel Devakent Hastanesi

Eposta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Yorum eklemek için giriş yapın
Bottom Logo

Özel Devakent Hastanesi 2010 yılında faaliyetine başlamış, aynı yıl TSE Kalite Belgesi İSO 9001:2008'i almaya hak kazanmıştır.

Alanında uzman doktorları, bilgi ve birikimlerini yakın ilgi ile birleştiren sağlık personeli ve yüksek sağlık standartları ile hizmet vermektedir.

Sosyal Ağlar:

BİZE ULAŞIN

 • Adres:

  Merkez Otobüs Durağı Arkası Merkez / KAHRAMANMARAŞ

 • İletişim:

   +90 344 225 83 00

   +90 344 225 83 03

   bilgi@devakent.com.tr