Giriş

Giriş

0 344 225 83 00   |    

Alerjik Rinit

Allerjik rinit vücuttaki en yaygın alerji çeşiti dir. Bir kulak burun hekiminin günlük rutin muayenede gördüğü hastaların yaklaşık %80'ini oluşturur. Çocuk hastalıkları muayenesinde,acil hekimlik ve aile hekimliği günlük muayenesinde hastaların çoğu yine alerjik rinit'tir. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada, alerjik rinit yeterlice anlaşılmadığı için, bu hastalara genellikle viral enfeksiyon veya soğuk algınlığı tedavisi verilir. Bu da hastalığın ilerlemesine ve komplikasyonların gelişmesine neden olur. Akut otit, seröz otitis media, sinüzit, faringit, bazen laringit ve alerjik astım bronşiale alerjik rinitin komplikasyonu olduğu düşünülürse problemin ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

Allerjik riniti'i ortaya koyabilecek bir serum, kan, görüntüleme testinin olmaması tanısındaki en önemli açmazdır. Allerjik rinit, bir ışık kaynağı aracılığıyla burnun muayene edilmesi sonucu tanınabilir. Bu alerjik rinitin olduğu gibi, tıp eğitiminin de en önemli problemlerinden biridir. Rutin muayenede kulak burun boğaz hekimleri dışında hiçbir hekimlik dalı burun muayenesi ile ilgilenmez. Halbuki burun solunum yollarının kavşak noktasıdır. Burnu hastalandıran problemler bütün solunum yollarını da tehdit eder. Viral enfeksiyonlar(gribal enfeksiyonlar) ile alerjik rinit semptomlarının biri birini taklit ettiği düşünülürse problemin ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

Nedeni (Etiyoloji)

Dinlenme anında bir erişkin dakikada on iki, bir çocuk dakikada on altı kez solunum yapar. Her nefes almada, temiz bir ortamda, yaklaşık iki milyar toz partikülü soluruz. Bu tozları vücut direncimiz burunda, çeşitli mekanizmalarla, tutar ve yok eder. Eğer bu tozlara karşı hassasiyetimiz varsa, bu tozların yok edilmesi sırasında alerji reaksiyonu gelişir.

Hassasiyet genetik geçer; aslında insanların çoğunda genetik hassasiyet vardır. Ancak kimi insanlarda çok fazla hassasiyet vardır ve alerji bunların yaşamını çekilmez kılar. İnsanların çoğu yılda bir- iki kez alerjik rinit geçirir.

Geçirilen alerji reaksiyonun şiddeti solunan alerjenin dozuna, çeşidine ve vücudun gösterdiği reaksiyona göre değişir. Bazı insanlarda bu reaksiyon çok hafiftir ve uyku esnasında basit bir burun tıkanıklığıyla seyreder. İnsanların çoğu bunu hastalık olarak dahi algılamaz. Bazı insanlarda dayanılmaz derecede nefes darlığı ve hayatı zindan eden öksürük nöbetleriyle seyreder.

Allerjenler kişiden kişiye göre değişir. Bu bireyin gözlemiyle anlaşılabilir. Ancak problem mevsimsellik gösterir. Kasım ayı itibariyle pencere ve kapılar kapatılıp evler ısıtılmaya başlanınca ev tozu alerjenleri ön plana çıkar. Mart- temuz peryodunda polen alerjisi ön plana çıkar. Eylül-ekim sonu peryodunda ise ağaç tozları alerji yapar. Ancak ev akarları, makyaj ürünleri, kokular, klima filtreleri gibi alerji kaynakları, ahır hayvancılığı, hayvan yemleri, yaşanılan mekanlardaki küf mantarları ve yaşanılan coğrafyadaki iklimsel koşullar yıl boyunca alerjiye neden olabilir.

Anadolu da küçük çaplı hayvancılık yapıldığı için, evin ısı ihtiyacını azaltmak amacıyla ahırlar ev altına yapılır. Bu uygulama alerjik rinit in en önemli nedenlerinden biridir. Allerjik rinitin bir adının da saman nezlesi olduğu unutulmamalıdır. Sosyal hekimlik yapanların bu uygulamanın önüne geçmesinde, hastalığın önlenmesi için, faydalı olacaktır.

Bulgular (Semptomlar)

Ateş

Bu hastalarda sub febril ateş olabilir. Özellikle çocuklarda sık raslanır. Hasta ateşi olduğunu söyler ancak ölçüldüğünde ateşi yoktur. Üstüne enfeksiyonlar yerleşirse ateş ortaya çıkar.

Öksürük - Hapşırık

Solunum sistemini innerve eden kolinerjik sinir sisteminin uyarılması sonucu ortaya çıkar. Basit hali boğazda gıcık hissi ve kaşıntı hissidir. Kaşındı bazen kulaktan da algılanır.

Burun Tıkanıklığı

Allerjide ortaya çıkan kimyasal mediatörler sonucu burun mukozasında ödem oluşur. Her iki alt konkaların hipertrofisi ile solunum pasajı tıkanır. Bazen ağır seyrederek nefes darlığına neden olabilir. Burun mukozasındaki ödem sinüs kanallarında ödeme neden olarak sinüslerin havalanmasını bozarak sinüzite neden olabilir. Ödem genzi tutarsa östaki kanalının fonksiyonunu bozarak kulak hastalıklarına neden olabilir. Bu hastaların yaklaşık % 10 gibi bir kısmında mukozal dejenerasyon ve polip oluşmasına neden olabilir.

Halsizlik

Açığa çıkan kimyasal mediatörler halsizliğe neden olur. Bunların kandaki düzeyine göre cilt kaşıntısı, ürtiker(kurdeşen), depresyona eğilimde görülebilir. Bu hastalarda iştahsızlık ta sık görülen bir bulgudur. Hasta sabah yorgun argın uyanır. Bunların çoğunun sebebi histamindir. Bazı hastalarda dengesizlik hissi de görülebilir.

Göz Kaşıntısı

Göz mukozası, burun mukozasının devamı olduğu için, bu hastaların yaklaşık % 35’inde göz kapağı allerjiside görülür.

Boğaz Ağrısı

Daha çok geniz akıntısına bağlı farinks imflamasyonu sonucu oluşur. Üstüne enfeksiyon yerleşmemişse antibiyotik vermeye gerek yoktur.

Bu hastalarda yapışkan ve akmayan bir balgam sekresyonu oluşur. Solunum yollarına biriktiği için hasta rahatsız olur. Sürekli bir visköz boğaz akıntısı vardır.

Bu hastalar ellerinin ayasıyla burunlarını sildikleri için burun sırtında bir çizgi oluşur. Buna alerji çizgisi denir. Bazı hastaların göz kapakları da şişer. Göz kapağı şişmesi ağır çocuk vakalarında daha sık görülür. Hasta burnunu silmekten burnu kızarmıştır. Göz kapağı alerjisi varsa göz kapakları kızarmıştır. Arada bir burnunu çeker ve hapşırır. Hasta çocuksa burun önünden mukoid bir sekresyon akar. Kulak hastalıkları varsa onlara bağlı kulak ağrısı veya işitme kaybı görülebilir.

Tedavi

 • Allerjik rinitin güncel tedavisi modern antihistaminikler ve kortizonlu spreylerin kombine edilmesinden oluşur. Parasetamol veya nimesülit gibi alerjik reaksiyonu artırmayan ağrı kesiciler ilave edilebilir. Tedavide psödoefedrin içeren kombine ilaçların kesinlikle yeri yoktur. Antibiyotik sekonder enfeksiyon kombine olmamışsa verilmemelidir.
 • Diğer bir konuda montelukast kullanımıdır. Montelukast tedavide yardımcı ilaçtır. Burun boğaz şikayetlerinde etkili değildir. Ancak akciğerin etkilenmesi ihtimali varsa akciğerin korunması amacıyla kullanılabilir.
 • İmmünoterap i(aşı) pahalı, başarı oranı düşük ve çok uzun süre uygulama gerektirdiği için tavsiye edilmez.
Okunma 2329 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 06 Mart 2017 13:13
Uzm. Dr. Hanifi DAĞOĞLU

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Özel Devakent Hastanesi

Eposta This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Yorum eklemek için giriş yapın
Bottom Logo

Özel Devakent Hastanesi 2010 yılında faaliyetine başlamış, aynı yıl TSE Kalite Belgesi İSO 9001:2008'i almaya hak kazanmıştır.

Alanında uzman doktorları, bilgi ve birikimlerini yakın ilgi ile birleştiren sağlık personeli ve yüksek sağlık standartları ile hizmet vermektedir.

Sosyal Ağlar:

BİZE ULAŞIN

 • Adres:

  Merkez Otobüs Durağı Arkası Merkez / KAHRAMANMARAŞ

 • İletişim:

   +90 344 225 83 00

   +90 344 225 83 03

   bilgi@devakent.com.tr